Ekonomika

Nebuďte za hlupáky

Každý obor lidské činnosti používá specifické pojmy, kterým nejvíc rozumí vždy jen lidé z daného oboru a pro ostatní jsou to cizí slova bez významu. Některé běžně používané výrazy známe ze školy, nebo nám je vysvětlili během výchovy rodiče. Na odbornější výrazy tu máme nejrůznější slovníky, jako třeba ten asi nejznámější Ottův slovník naučný. A asi nepředpokládáme, že i samotný Jan Otta všechny pojmy znal, vždyť tohle dílo má 140 000 hesel.

kniha

Když zabrousíme například do finanční sféry, tak samozřejmě všeobecné pojmy jako půjčka nebo hypotéka, to alespoň přibližně ví každý, co to je, ale když se řekne ručitel, úmor, jistina, fixace, jste si ještě tak jistí, že víte, o co jde? Při podpisu smlouvy vás nechají sice smlouvu přečíst, ale rozumíte opravdu všem pojmům, které smlouva obsahuje? Nikdo s sebou nenosíme slovník cizích slov, i když by se často hodil, ale čím si vždy můžete v dnešní době pomoct, je internet. Například na stránkách najdete slovník pojmů Nebankovnihypoteky, který vám může objasnit některé odborné pojmy a bankovní výrazy, a vy nebudete mít pocit nejistoty, že podepisujete něco, čemu vůbec nerozumíte.

slovník

Nestyďte se, že neznáte všechny pojmy, nikdo neví všechno a využijte slovník pojmů, ať už na internetu nebo v knihovně. Vždy je vhodné se něco přiučit a rozšířit si okruh znalostí. Nikdo nemůžeme vědět všechno a škola nám dá základní přehled a naučí základní znalosti. Pak se každý vydáme svým směrem, co se vzdělání týká a rozvíjíme se v určitém oboru naší práce. A tak není divu, že bankovnímu úředníkovi nebudou nic říkat lékařské pojmy a oba určitě nebudou rozumět třeba strojařským výrazům. Slovníky pojmů nebo cizích slov bychom měli využívat pokaždé, když si nejsme jistí v kramflecích. Není větší ostuda a trapas, než když používáte cizí slova a nejste si jistí jejich významem.