Oolong je na zpracování velmi těžký, a proto se považuje za špičku v oblasti čajů. Jeho vzhled i chuť se může měnit dle toho, kde byl vypěstován a také podle toho, jakým způsobem byl zpracován. Oolong čaj pochází z Číny a Tchaj-wanu a v obou zemích jsou na tento čaj náležitě pyšní. Zatímco Tchaj-wanské odrůdy jsou zelenější a mají jemnější chuť, čínské jsou naopak tmavší a mají sytější, intenzivnější chuť. Nenechte se ale mýlit, oolong čaj se pěstuje i na spoustě jiných míst, jako je třeba Thajsko, Nový Zéland, Japonsko nebo Indie.
Jak se takový čaj zpracovává? Čajové lístky se rozdrtí buď tím, že se s nimi pohazuje nebo třese. To pomáhá se zahájením oxidačního procesu. Poté se několik hodin suší na slunci, čímž se z nich vytrácí vlhkost. Poté se nechají odpočinout na chladném místě od slunečního žáru. Následuje rolování. Jakmile jsou listy povadlé, jsou jemně svinuté a dosáhne se tak nejen podpory oxidačního procesu, ale také požadovaného tvaru čajových lístků. Jakmile se dokončí proces oxidace, dochází k pražení a sušení čajových lístků. Poté následuje závěrečné rolování, které vytvoří konečný tvar i chuť čaje. Poté se lístky ještě ručně roztřídí tak, aby vizuálně k sobě ladily a roztřídí se na jednotlivé porce.
Chuť tohoto čaje hodně záleží na tom, jaký typ zrovna ochutnáte. Každý má totiž odlišnou chuť. Může být tedy velmi jemná ale také velmi intenzivní. V některých odrůdách můžete cítit květinové tóny, v jiné travnaté, jiný má silnou, nasládlou chuť. A jak je to s kofeinem? Čaj oolong kofein obsahuje. Jeho obsah se pohybuje někde mezi obsahem v černém a zeleném čaji. Záleží také na tom, jaký byl proces oxidace. Čaj, který byl vysoce oxidovaný bude mít vyšší obsah kofeinu než ten, který byl oxidovaný méně. Konkrétní hladinu kofeinu v čaji, který si zakoupíte, vy vám měl být schopen sdělit prodejce.